شرایط جدید و زمان دریافت وام های بانکی اعلام شد

شرایط

 

شرایط جدید و زمان دریافت وام های بانکی در گفت و گو با مدیرعامل شرکت تعاونی اعتبار اعلام شد؛

با توجه به تاخیر بوجود آمده در پرداخت وام های بانکی، علیرضا فروهر در گفت و گو با مدیران شرکت بسامان شرایط جدید و زمان دریافت وام های بانکی را اعلام کرد.

در زیر متن این گفت و گو را می خوانیم:

جناب آقای فروهر قرار بود وام های بانکی بعد از فراخوان 10 شهریور و ثبت نام کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت شود ولی در حال حاضر با گذشت نزدیک به یک ماه هنوز این اتفاق نیفتاده است! دلیل این موضوع چیست؟

با توجه به استقبال همکاران از وام های قبلی که از سوی شرکت تعاونی و همکاری بانک مرکزی پرداخت شد ، این شرکت از دی ماه سال 1396 بر آن شد تا با ارسال درخواست دوباره از بانک مرکزی نسبت به از سرگیری وام ها اقدام کند که پس از پیگیری های مکرر در خرداد سال جاری با پرداخت مجدد این وام ها موافقت شد ولی این بار شرایط سخت تری را برای وام گیرندگان در نظر گرفته بودند که به منظور تسهیل در دریافت این وام ها از سوی همکاران نیاز به بازنگری در برخی از آن ها بود.

طی چند ماه گذشته جلسات متعددی با مسئولین بانک مرکزی برگزار شد و بالاخره مقرر شد تا وام ها در شهریور با شرایطی که در سایت شرکت بسامان در اختیار همکاران قرار گرفت (با سود 18 درصد و بدون اخذ کسر از حقوق) به آن ها پرداخت شود. ولی بعد از مدت کوتاهی مشکلات اقتصادی، تحریم ها، تغییرات عمده در قیمت ارز و سکه و … باعث شد تا بانک مرکزی در پرداخت این وام ها تجدید نظر کرده و با افزایش سود دریافتی از وام گیرندگان شرایط را سخت تر از گذشته کند.

همچنین این شرکت به منظور صیانت از همکاران دو جلسه دیگر با مسئولان بانک مرکزی برگزار کرد و درخواست تجدید نظر در افزایش میزان سود وام های پرداختی به همکاران کرد. و خوشبختانه با توجه به تاریخ قرارداد، مسئولان از افزایش سود وام صرف نظر کردند و علیرغم میل باطنی ما، میزان وثیقه را 5 درصد افزایش دادند. از آنجا که تمام مبلغ وام ها از طریق بانک مرکزی تامین اعتبار شده و شرکت تعاونی سهمی در پرداخت وام های بانکی ندارد لذا نتوانست میزان وثیقه را به مبلغ قبلی تقلیل دهد.

با این توضیحات، وام های درخواستی چه زمانی پرداخت می شود؟

با توجه به راضی نبودن اینجانب و اعضای هیات مدیره به پرداخت وام های بانکی به این روش، ولی به اصرار تعدادی از همکاران این وام ها دوباره با شرایط جدید از 10 مهر به همکاران پرداخت می شود. اگر همکاری درخواست خود را قبلا ارسال کرده و از دریافت وام با شرایط جدید منصرف شده است، بعد از دریافت پیامکی  مبنی بر موافقت با وام درخواستی، نیازی به اقدام خاصی نبوده و عدم معرفی ضامن و عدم پیگیری، روند دریافت وام به منزله انصراف از دریافت خواهد بود.

آیا در آینده امکان پرداخت وام با شرایط بهتر و حتی الامکان پرداخت وام قرض الحسنه به همکاران وجود دارد؟

بله به طور قطع ما از این امر کوتاهی نخواهیم کرد. البته قبلا چند پیشنهاد به مسئولان محترم وزارتخانه ارائه شده بود که متاسفانه به دلیل عدم همکاری با تعاونی این پیشنهاد ها به نتیجه نرسید.

چه پیشنهادهایی به مسئولان ارائه شده بود؟

یکی از آن پیشنهاد ها افتتاح حساب به نام یکی از موسسات تابعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکی از بانک های رسالت و یا مهر ایران که وام های قرض الحسنه پرداخت می کنند، بود. بدین ترتیب نیازی به پرداخت کمک مالی به شرکت تعاونی نبوده و شرکت تعاونی به اعتبار آن افتتاح حساب نسبت به پرداخت وام قرض الحسنه به همکاران اقدام می کند و در پایان سال در صورت نیاز آن موسسه می تواند کل مبلغ را از حساب برداشت کند.

لازم بذکر است در حال حاضر مبالغی که از حساب همکاران به صورت ماهیانه (50 هزار تومان) برداشت می شود در قالب وام قرض الحسنه و به ترتیب تاریخ خرید سهام به اعضا شرکت تعاونی اعتبار پرداخت می شود ولی به دلیل پایین بودن این مبلغ نمی توان وام های قرض الحسنه به تعداد قابل توجهی پرداخت کرد و به طور طبیعی زمان انتظار دریافت این وام ها بسیار طولانی شده است.

 

و سخن آخر؟

در پایان از تمامی اعضای محترم عذرخواهی کرده و متعهد می شویم از هیچ تلاشی به منظور افزایش سطح مالی و رفاهی همکاران دریغ نکنم. البته طی چند ماه آینده خبرهای خوبی در سایت شرکت بسامان رخ خواهد داد که بعد از عملیاتی شدن آن ها به اطلاع همکاران محترم خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *