بیمه عمر

بیمه عمر

بیمه عمر و تامین آتیه یکی از انواع بیمه‌های اشخاص است که بیمه‌گذار با پرداخت مبلغی به عنوان حق‌بیمه به صورت ماهانه، سه‌ماهه، شش‌ماهه و یا سالیانه می‌‍ تواند در زمان حیات از خدمات پوشش‌های بیمه عمر بهره‌مند شود و در پایان مدت بیمه‌نامه سرمایه خود را به صورت یکجا و یا مستمری دریافت نماید. همچنین در صورت فوت بیمه‌گذار، ذینفعان وی از مزایای مهمی برخوردار خواهندشد.

بیمه عمر با عنوان‌های متفاوتی از جمله بیمه عمر و سرمایه‌گذاری، بیمه عمر و تامین آتیه و بیمه زندگی نامیده می‌شود اما بیشتر افراد جامعه ، این رشته از بیمه را با نام بیمه عمر می‌ شناسند.

 انواع بیمه عمر

این بیمه دارای رشته‌های گوناگونی مانند بیمه‌های تمام عمر، بیمه  زمانی، بیمه‌های مختلط  و پس‌انداز، انواع طرح‌های آتیه برای کودکان، بیمه‌های مستمری، بیمه‌های بازنشستگی و بیمه‌های گروهی است. هرکدام از این رشته‌ها خدمات و پوشش‌های مخصوص به خود را عرضه می‌کنند، برای مثال در بیمه‌های تمام  بعد از فوت بیمه‌گذار، سرمایه بیمه‌نامه به ذینفعان مشخص‌شده در بیمه‌نامه توسط بیمه‌گذار پرداخت خواهدشد و یا در بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت  در صورتی که بیمه‌شده در مدت زمان اعتبار بیمه‌نامه فوت نماید، سرمایه فوت بیمه‌شده را به ذینفعان وی پرداخت می‌کنند و در صورتی که فرد زنده بماند، شرکت بیمه هیچ مبلغی به او پرداخت نخواهدکرد.

در بیمه‌های مختلط هم سرمایه بیمه‌نامه در هر دوصورت فوت بیمه‌گذار در مدت اعتبار بیمه‌نامه و یا زنده بودن وی در پایان مدت بیمه‌نامه، سرمایه بیمه بیمه‌گذار به ذینفعان مشخص‌شده توسط او در بیمه‌نامه پرداخت خواهدشد.

همچنین در بیمه‌های مستمری نیز پس از پایان اعتبار بیمه‌نامه، سرمایه بیمه به صورت مستمری به بیمه‌گذار و در صورت فوت به ذینفعان وی پرداخت خواهدشد.

پوشش‌های بیمه ای

 شامل پوشش‌هایی در زمان حیات و در زمان فوت بیمه‌گذار (قابل استفاده برای ذینفعان وی) می‌‍باشد.

پوشش‌های این بیمه  در زمان حیات شامل از کار افتادگی دائم در اثر حادثه، معافیت از پرداخت حق‌بیمه در صورت ازکارافتادگی کامل و دائم، هزینه‌های پزشکی، ابتلا به بیماری‌های خاص (سکته قلبی، سکته مغزی، انواع سرطان‌ها، جراحی عروق قلبی و پیوند اعضای اصلی بدن) می‌شود.

همچنین پوشش‌های بیمه عمر در زمان فوت بیمه‌گذار شامل پوشش فوت به صورت طبیعی و پوشش فوت بر اثر حادثه می‌باشد.

مزایا و شرایط بیمه عمر

شرایط بسیاری در قبول و یا رد درخواست یک فرد برای خرید این بیمه و همچنین تعیین میزان حق‌بیمه پرداختی در صورت قبول درخواست او برای خرید بیمه عمر توسط شرکت بیمه وجود دارد از جمله این شرایط می‌توان به جنسیت فرد متقاضی خرید بیمه، شرایط و سلامتی جسمی او، سن، تاریخچه سلامتی خریدار بیمه و شغل و حرفه او اشاره کرد.

برای مثال بعضی از افراد دارای مشاغل و حرفه‌های سخت می‌باشند مانند افرادی که در معادن کار می‌کنند و یا شرایط محیط کارشان مناسب نمی‌باشد. بر همین اساس در بیمه‌های گروهی شغل و حرفه بیمه‌گذاران یکی از معیارهای بسیار مهم در انتخاب نوع پوشش‌های بیمه عمر است.

علاوه بر شرایط مناسبی که شرکت‌های بیمه برای خرید این بیمه  خود به خریداران آن ارائه می‌کنند، این رشته از بیمه دارای مزایای بسیاری از جمله معافیت مالی سرمایه بیمه عمر، دریافت وام، انعطاف پذیری در نحوه‌ی پرداخت و مبلغ پرداخت حق‌بیمه، مشخص کردن ذینفع قرارداد بیمه نامه توسط خود بیمه گذار و… می‌باشد.

منابع:

etemadonli​ne.‎​com

گردآوری و ویراستاری:مدیر سایت بسامان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *