بانکداری الکترونیک و کاهش آلودگی و مصرف انرژی

بانکداری الکترونیک

واقعیت این است که در بانکداری الکترونیک سرعت و دقت در انجام تراکنش های مالی نخستین حرف را می زند و با درنظر گرفتن پیچیدگی های تجاری و مالی و دشواری های زندگی شهری دیگر نمی توان شبکه بانکی را به صورت سنتی و سرزدن فیزیکی اداره کرد. کشورهای توسعه یافته و پیشرفته جهان گام های استوار و بلندی در راه ارائه خدمات بانکداری الکترونیک برای کاهش هزینه تراکنش های مالی و پولی و بازرگانی و نیز کم کردن هزینه های مدیریت شهری برداشته اند و شبکه بانکی ایران هم به خوبی از تجربه این کشورها بهره برده است.

افزون بر سرعت، شفافیت و دقت بالا در خدمات بانکداری الکترونیک نباید از اثرات مثبت زیست محیطی آن گذر کرد و با کاهش مراجعات فیزیکی به بانک ها شاهد حمل و نقل راحت تر شهری و کاهش سطح آلاینده ها خواهیم بود و به شدت مصرف انرژی را در حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری کاهش خواهد داد. بنابراین شهروندان به ویژه شهروندان کلان شهر ها در صورت بهره مندی هرچه بیشتر و بهتر از خدمات گوناگون بانکداری الکترونیک هم می توانند به سلامت جسمی و روانی خود کمک کنند و هم یاری رسان دولت و مدیریت شهری باشند تا هزینه خدمات شهری از جیب شهروندان پرداخت می شود، افزایش نیابد.

امروزه شهرهای بزرگ دنیا به واسطه گسترش خدمات مبتنی بر فناوری های اطلاعات و ارتباطات (فاوا) موفق شده اند تا از رفت و آمدهای غیرضروری شهروندان برای دریافت سرویس های گسترده جلوگیری کنند و منابع صرفه جویی شده ناشی از آن را صرف بهبود کیفیت زندگی شهروندان کنند و این راهی است که مدیریت شهری کلانشهرهای ایران هم باید با هماهنگی مسئولان دولتی پیموده شود.

یکی دیگر از مسائل مهم درباره گسترش و ترویج خدمات بانکداری الکترونیک، ارتقای سطح بهداشت و سلامت عمومی جامعه است و همین که داد و ستد فیزیکی پول به عنوان یکی از آلاینده ترین کالاها و تشدیدکننده بیماری های مختلف کمتر شود، به خودی خود باعث کاهش هزینه های بهداشت و سلامت جامعه خواهد شد. برخی بررسی های کارشناسان نشان می دهد که داد و ستد فیزیکی اسکناس می تواند 700 نوع بیماری گوناگون را جابه جا کنند. و بهره مندی از بانکداری الکترونیک شهروندا را از خطرات بیماری ها مصون می دارد.

کاهش حجم دزدی ناشی از داد و ستد فیزیکی پول هم یکی از دستاوردهای بهره مندی جامعه از خدمات بانکداری الکترونیک است که کاهش میزان جرم مانند کیف قاپی هم و برپایه آن کاهش هزینه های انتظامی و قضایی را به همراه دارد، هرچند در فضای خدمات بانکداری الکترونیک هم امکان سوء استفاده وجود دارد و لیکن خسارت های وارده احتمالی در این فرایند کمتر متوجه شهروندان بوده و هزینه های آن را در شبکه پرداخت می کند.

نکته مهم دیگر تاثیر خدمات بانکداری الکترونیک به واسطه شتاب و شفافیت اقتصادی بر رشد اقتصادی کشورهاست و افزون بر سرعت بخشیدن به تراکنش های مالی و پولی، امکان داد و ستد بازرگانی را بیشتر خواهد کرد که این اثر هم ملی و هم فرملی است. از سوی دیگر امکان فساد مالی و تبانی در شبکه بانکی با گسترش خدمات بانکداری الکترونیک و نظارت بر فرایندها و تراکنش ها به شدت کاهش می یابد و در بستر مبتنی ب E-Banking به آسانی می توان از فعالیت های بانکی را مانیتور و رصد کرد و مانع شکل گیری فسادهای احتالی شد و نظارت آنلاین و مبتنی بر خدمات الکترونیک بانک ها گسترش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *